Türkiye’deki siyasetin sorunu: Muhalefet
 
Yaz Beyoğlu 15.06.2016   - Facebook  Google  Sık Kullanılan
 
ülke gençliğinin başını belaya sokan terör örgütlerinin beslendiği en önemli kaynak muhalefet içerisinde bulunuyor.
 

 

Türkiye’de siyaset dünyasının ciddi bir muhalefet sorunu olduğu daha da belirginleşiyor. Muhalefetin bütün refleksleri “AK Parti iktidar olmasın da…” veya “Erdoğan gitsin de…” üzerine kurulu. Bu iki refleks dışındaki konuların tümünde ciddi bir akıl tutulması yaşıyorlar. Ülkenin menfaati ciddi bir şekilde ötelenmiş. Öyle ki ecnebi ağzıyla konuşmaktan, İngiliz/Fransız refleksi göstermekten hiç çekinmiyorlar. Bir devrin kapanışı olan Fetih 1453 şöleniyle ilgili de bu refleksleri gördük.

Gezi olayları ile bir Türk Solu baharı oluşturmak isteyenlerin, Kobani olayları ile bir Kürt Solu baharı oluşturmak isteyenlerin “Ak Parti gitsin de…” veya “Erdoğan düşsün de…” şeklindeki anlayışları için şehirleri nasıl da acımadan talan ettiklerini ibretle izledik.

Hdp’nin Eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın, o dönemde Başbakan olan Erdoğan’ın “kara harekâtı yapılmazsa Kobani düştü düşecek” şeklindeki açıklamasını çarpıtarak Kürt gençlerine yaptığı sokak daveti karşılık bulmuştu. Tıpkı “ağaç bahanesiyle” Gezi Parkı olaylarında Chp’nin çağrıları gibi. Demirtaş’ın sokak çağrısıyla hafızalardan silinmeyecek olan sözde Kobani olayları meydana gelmiş ve onlarca kişi yaşamını yitirmişti. Ülkemizin incisi Güneydoğu şehirlerimiz, Kürtler adına hareket ettiğini söyleyen bir terör örgütü ve onun siyasal uzantısı tarafından harabeye çevrilmişti. Okullar, hastaneler, camiler, esnafların dükkânları, vatandaşların otomobilleri yakılarak kundaklanmıştı. Öyle ki 80’li yıllara dönülmüş insanlar açık buldukları ekmek fırınlarında kuyruklara girmeye başlamıştı.

Chp lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun son zamanlardaki skandal açıklamaları, Hdp Eş Başkanı Demirtaş ile terör örgütü Pkk’nın sözde liderlerinin “Seni Başkan yaptırmayacağız” şeklindeki kampanyalarını anımsatıyor. “Anayasa” ve “Başkanlık Sistemi” tartışmalarına “Seni Başkan yaptırmayacağız” seviyesinde refleks gösteren Kılıçdaroğlu, kanlı açıklamalarıyla Türk Solu ile Kürt Solu arasındaki “aynı kafa”yı deşifre ediyor.

Kılıçdaroğlu, Anayasa ve Başkanlık Sistemi ile ilgili tartışmalarda “kan dökmeden bu sistemi değiştiremezsiniz” dedi. Kamuoyu “belki bir düzeltme” gelir diye bekledi fakat Kılıçdaroğlu açıklamalarını hikmetli bir söz söylemiş ve maharetmiş gibi yineledi. Kan konusunda ısrarcı. Ardından grup toplantısında partililerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve sevenlerine o iğrenç ve düşük profilli sloganlarına zemin hazırlayan davetkâr tutumuyla hakaret ettirdi. Kan dökülsün diye elinden geleni yapıyor. O grup toplantısında veya sonrasında parti yetkililerinden “bu seviyeye düşmeye gerek yok.” şeklinde bir uyarı yapılsın diye kamuoyunda beklenti oluşsa da nafile.

Türkiye’de ne yazık ki yaşanan terör olaylarının öncesinde asıl problem muhalefet problemidir. Çünkü bu ülke gençliğinin başını belaya sokan terör örgütlerinin beslendiği en önemli kaynak muhalefet içerisinde bulunuyor. Türkiye siyasetinin içerisinde bulunan muhalefet sorununun çözülmesi, terör sorununa da çok daha geniş kapsamlı çözüm sağlayacaktır.

 

Eyüp Güzel

Yerelden Ulusala

 

 

 

 
Yaz Beyoğlu    (1783)

Yorumunuzu Buradan Yazabilirsiniz
Adınız:
 
Güvenlik Kodu* 45643
 
Yorum Başlığı
Yorumunuz:

Yorumlarınız kontrol edildikten sonra onaylanacaktır.YAPILAN YORUMLARBeyoğlu'lu Yazarları Tanıyoruz
Beyoğlu'lu olup çeşitli yayın organlarında yazanları YazBeyoglu.com'da okuyucularıyla buluşturuyor, Beyoğlu'lunun kendisini tanımasını ve takip etmesini sağlıyoruz.

Ben de yazmak istiyorum
Beyoğlu veya Beyoğlu'ndaki semtinizle ilgili yazmak mı istiyorsunuz? İletişim bölümümüzden irtibata geçin.

Yayındayız
YazBeyoglu.com yayına başladı
  

YazBeyoglu.com - Kuruluş: Kasım 2014