70 Sahaf Beyoğlu'nda Biraraya Geldi
 
Yaz Beyoğlu 31.10.2016   - Facebook  Google  Sık Kullanılan
 
10. Sahaf Festivali’ni Taksim Meydanı’nda sürdüren Beyoğlu Belediyesi, İstanbul’un köşesinden bucağından 70 sahafı meraklıları için bir araya getirdi, tıpkı 10 yıldır yaptığı gibi. Ercan Babacan yazdı.
 

 

Genelde baskısı biten tüm kitapları temin edip sahip olabileceğiniz adres sahaflardır. En iyi çevirmeniyle en çok talep edilen yabancı eserler muhtemelen sahafların elinde kalmıştır. Resmi / gayri resmi kurumlardan elde etme şansınızın neredeyse imkânsız olduğu mühim evrakları, sahafların tozlu raflarında bulmanız kaçınılmadır. Geçmişe ait bir fotoğraf karesi mi arıyorsunuz? Ya da bir dönem kartpostalı? Yazmayı düşündüğünüz bir roman için belki birkaç eski mektup örneği? Kaybolmaya yüz tutmuş taş plaklardaki melodilerle hoş sesler mi duymak istiyorsunuz? Sahaflardan başka gidecek neresi var ki?

Baskısı bitmiş, yayınevi kapanmış, çevireni değişmiş, dili sadeleşmiş/sadeleşmemiş, kapağı kaybolup şahıs cildine sığınmış, yayın hayatında bir kez ve sınırlı görünmüş, çok-az veya nadir bulunan nice eseri bulmak için belki de 70 mahalle dolaşacaktınız.

 

En az 70 sahafın kapısını aşındırmak

Büyük bir özveri ve heyecanla yayına başlayıp, hüsranla kapanan dergileri arıyorsanız, Keşke kitaplaşarak insanlara ulaşsaydı dediğiniz makaleleri barındıran süreli yayınlara meraklıysanız, yazarların külliyatlarına girmeyen yazı/şiir veya denemelerini topluyor, kaynak alıyor, esinleniyorsanız, dergi koleksiyonlarının tamamına ulaşmanız için en az 70 sahafın kapısını aşındırmalısınız.

Geri dönüşüme gitmeden önce kurtarılmış, taşınan, kapanan veya kaybolan resmi/gayri resmi kurumların terekesi evraklara sahip olabilmek mi istiyorsunuz? Araştırma - inceleme için kaynak gösterebilmeniz, emsal teşkil edebilmeniz, esinlenerek yeni şeyler üretebilmeniz, evrakın niteliğini ayaküstü satıcısının bilgisinden de edinebilmeniz, koleksiyon/arşiv merakınızı geliştirebilmeniz için belki de en az 70 dükkâna uğrayacaktınız.

Ya o şehir şehir ülke ülke dolaşan kartpostallar. Şu sizi veya aile büyüklerinizi geçmişe taşıyan ve orada soluk aldıran kartpostallar. Hangi şehirden hangi bayramın tebrik kartını, hangi dönemin bebekli, çiçekli, motifli mazisini, askerin yarenine yazdığı dörtlükle süslenmiş kartpostalları nasıl bulacaktınız en az 70 dükkâna uğramadan?

Eski fotoğraflarda saklı hayatları okumak, ayrıntılarda fark edebileceğiniz dönemsel özellikleri anlayabilmek, fotoğraflanmış kaybolan kültür varlıklarını elinizle koymuş gibi bulmak mı istiyorsunuz? Belgelemeyi istediğiniz kuşaklar arası farkı görmek veya eski bir albümde yaşanmışlıkların cümlesinden hikâyeler mi üretmek istiyorsunuz? 70 sahafta binlerce fotoğraf taramak için belki günlerinizi hatta aylarınızı harcamanız gerekecektir.

 

10 yıldır Beyoğlu'nda

10. Sahaf Festivali’ni Taksim Meydanı’nda sürdüren Beyoğlu Belediyesi, İstanbul’un köşesinden bucağından 70 sahafı meraklıları için bir araya getirdi, tıpkı 10 yıldır yaptığı gibi. Muhakkak ki bu iyi bir fırsat oldu sahaf sevenler ve arayanlar için.

Sadece sahafiye eser ve ürünlerle mi buluşacağız bu festival kapsamında? Elbette hayır. 10. Sahaf Festivali’ni düzenleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan açılış konuşmasında şunları aktardı: "Sahaf, rütbesi tarif edilmemiş, bilim, kültür insanları anlamına geliyor. Sahaf dediğimizde, yanına gidip merak ettiğiniz konuyu söylediğinizde son 50-100 yıl içerisinde o konuyla ilgili kimin ne yazdığını size söyleyebilecek, bulup getirtecek ve bilimsel, kültürel sohbeti yapabilecek yetkinlikteki insandan bahsediyoruz. Sahafların tek alanı kitap değil, tarihe taalluk eden, efemerası, kartpostalı, taş plağı, yazılı sözlü tarih, kültürümüzü ifade eden her ne varsa, hepsiyle ilişki kurabilmiş insanlar." İşte o insanlarla buluşuyoruz bu festivalde. Ve bu buluşmalar birçoğumuz için iyi bir deneyim olacaktır. Arama motorlarında bulamayacağınız bilgileri, sahaf stantlarında kısa sohbetlerle bulabilmeniz mümkün olacak.

"10 yıldır Beyoğlu'nda sahaf, antika, geleneksel el sanatları festivali yapmamızın sebebi, insanları 'bütün bu değerleri kayıp mı ediyoruz?' duygusundan kurtarmak. Bu duyguyla bu festivali 10 yıldan beri yapıyoruz." diyerek Taksim Meydanı’nı kültür ve bilgi şölenine çeviren Ahmet Misbah Demircan’ın şahsında Beyoğlu Belediyesi’ni tebrik eder, 9 Kasım 2016’ya kadar sürecek Sahaf Festivali’ni kaçırmamanızı tembih ederim.

 

Ercan Babacan

 
Yaz Beyoğlu    (1564)

Yorumunuzu Buradan Yazabilirsiniz
Adınız:
 
Güvenlik Kodu* 68207
 
Yorum Başlığı
Yorumunuz:

Yorumlarınız kontrol edildikten sonra onaylanacaktır.YAPILAN YORUMLARBeyoğlu'lu Yazarları Tanıyoruz
Beyoğlu'lu olup çeşitli yayın organlarında yazanları YazBeyoglu.com'da okuyucularıyla buluşturuyor, Beyoğlu'lunun kendisini tanımasını ve takip etmesini sağlıyoruz.

Ben de yazmak istiyorum
Beyoğlu veya Beyoğlu'ndaki semtinizle ilgili yazmak mı istiyorsunuz? İletişim bölümümüzden irtibata geçin.

Yayındayız
YazBeyoglu.com yayına başladı
  

YazBeyoglu.com - Kuruluş: Kasım 2014